Star Wars Games Strona Główna Star Wars Games
Polskie forum SW Miniatures, SW X-Wing oraz SW PocketModel

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
ForceFCCG

Poprzedni temat «» Następny temat
Poradnik modelarza
Autor Wiadomość
DantE 
Administrator
Site Admin

Allegro nick: DantE2
  Wysłany: 2007-09-30, 15:40   Poradnik modelarza

Na stronach Wizardów od jakiegoś czasu zamieszczany jest poradnik dotyczący modyfikowania figurek.

Jak na razie pojawiły się następujące odcinki:

Part 1: Tools and Precautions - narzędzia małego modelarza
Part 2: Color and Paint - trochę o kolorach
Part 3: Basic Painting Techniques - jak malować maleństwa
Part 4: Simple Repositioning - gotujemy minisy
Part 5: Moderate Repositioning Techniques - obcinamy rączki
Part 6: Advanced Repositioning Techniques I - nabijanie na szpilki
Part 7: Advanced Repositioning Techniques II - nabijanie ciąg dalszy
Part 8: Additions to Customs - pora na dodatki
Part 9: Creating Inquisitor Valin Draco - tworzenie Valin Draco
Part 10: "He Doesn't Like You . . ." - przypadek Ponda Baba
Part 11: Snowtrooper on Blizzard Force Speeder Bike (Part 1) - biały motocyklista część 1
Part 12: Snowtrooper on Blizzard Force Speeder Bike (Part 2) - biały motocyklista część 2
Ostatnio zmieniony przez DantE 2008-05-11, 15:09, w całości zmieniany 4 razy  

NaVaR 
Moderator
Tytuł książki

Allegro nick: navarski
Wysłany: 2007-10-04, 10:24   

DantE napisał/a:
Part 4: Simple Repositioning - gotujemy minisy

Potwierdzam działanie tej techniki.
Dziś przetestowałem. :]

| navar (at) sith.pl | #GG: 2694679 | NaVaR's Collection | NaVaR's Mini-Shop | NaVaR's Squads
RS:28/60 (54) | CS:6/60 (7) | RotS:10/60 (10) | UH:22/60 (33) | AT-AT:0/1 | AoE:4/4 (5) | CotF:28/60 (44)
BH:19/60 (23) | A&E:9/60 (13) | TFU:8/60 (12) | BoH:0/17 | LotF:22/60 (25) | KotOR:9/60 (13) | TCW:0/40
Galactic Empire: 118 (10) | Sith: 29 | Mandalorian: 17 | Fringe: 62 | YV: 1
Razem: 165/762 (239) - 22%

DantE 
Administrator
Site Admin

Wysłany: 2007-11-04, 12:37   

Kolejna część poradnika o przerabianiu figurek dostępna na stronach Wizardów. Tym razem słów kilka o zmianie ułożenia rąk figurek.

DARK FARCJA

Allegro nick: dragonfrancja
Wysłany: 2007-11-15, 00:10   Zmiana broni/miecze tec...

Jako ze pojawil sie taki problem ze zmiana broni na miecz postanowilem troszke w tej sprawie dopomoc.

DO PRACY PROPONUJE SKALPEL MODELARSKI ALBO CHIRURGICZNY NIE POLECAM NOZY INTROLIGATORSKICH

PRZED WKLEJENIEM MIECZA NA STALE PAMIETAJ BY GO WYPROSTOWAC TERMICZNIE JEZELI JEST KRZYWY

Istnieja 2 opcje przyklejenia mieczy bez sztyftu:
1- na twardo - gwarantujaca nieuszkadzalnosc
2- na miekko - moze sie zdazyc odklejenie (przy np prostowaniu na cieplo)

1 OPCJA:

Wybierajac miecz najlepiej kierowac sie 2 zasadami:
1- rekojesc powinan byc jak najdluzsza (elementy wystajace poza trzymajaca dlon)
2- uzyc miecza trzymanego tylko jedna reka.

Zakladam tu iz figurka ogalacana z miecza traci go, niestety razem z dlonia na jej miejsce mozemy potem dac inna dlon z inna bronia i bedziemy mieli nowa figse:)

Po obcieciu reki z mieczem docinamy (strugamy) na okolo dlon wokol rekojesci wzdluz niej, do mometu az docinany (strugany) fragment na calej szerokosc dloni bedzie mial grubosci rekojeci miecza. Dzieki temu mamy luzny jednolity (jednokawalkowy) miecz z pelna rekojescia bez uzycia sztyftu z drutu.

Nastepnie usuwamy zbedna bron, z dloni figurki ktora ma miec ten przygotowany juz miecz. Dlon nastepnie nawiercamy pod odpowiednim kontem, w jakim ma byc umieszczona rekojesc wiertlem 1,5mm. Po przewierceniu sie na wylot stopniowo rozwiercamy (powiekszamy) otwor, tym samym wiertlem, aby otrzymac zblizony rozmiar do grubosci rekojesci miecza. Nalezy przy tym uwazac by nie rozerwac dloni. Nastepnie wciskamy w ten otwor rekojesc miecza dopasowujemy, i jak jest juz dopasowany to ciut wysuwamy rekojesc tak by nad dlonia byla widoczna docieta (dostrugana) czesc rekojeci i dajemy tam kropelke kleju szybkoschnacego, od razu wsuwamy rekojesc do koncowej pozycji w jakiej ma miecz pozostac. W ten sposob rekojesc miecza trwale zcali sie nam z dlonia figurki.

2 OPCJA - najprostrza i nie wymagajaca wiekszego nakladu pracy choc moze sie zdazyc odkleienie miecza przy intensywnym uzywaniu figsy

Mozemy tu wybrac dowolny miecz nawet trzymany oburacz.

Obcinamy go z figurki tuz przy samej dloni od strony "wlaczonego" ostrza jak najbardziej prosto i plasko. Z reki figurki ktora ma go miec usuwamy dany przedmiot dotychczasowy, tak by ciecie przy dloni bylo plaskie. Kropelka kleju na dlon w mjejscu odciecia i przyklejamy miecz. Po przeciwnej strone (spod dloni trzymajacej rekojesc) mozemy dolozyc kawalek jakiegos docietego skrawka plastiku (imitator konca rekojesci miecza), lub drugi kawalek rekojesci miecza odciety z figurki ktora posiadala go wczesniej, tak by rekojesc wystwala z obu stron dloni. Ja osobiscie wklejajac taki miecz wciol bym sie delikatnie glebiej w dlon na 1 albo 2mm, tak by stworzyc malutkie zaglebiene i dopiero w nie wkleil bym miecz, da to solidniejsze umocowanie rekojesci.

To chyba na tyle. jak bedziecie mieli jeszcze jakies pytania chetnie odpowiem.

SITÓW TO MOCZ BYĆ MUSI

NaVaR 
Moderator
Tytuł książki

Wysłany: 2007-11-15, 12:07   

A nie wygodniej by było ucięcie całej dłoni w nadgarstku u dawcy i biorcy, a potem przyklejenie biorcy całej dłoni z mieczem :?:

| navar (at) sith.pl | #GG: 2694679 | NaVaR's Collection | NaVaR's Mini-Shop | NaVaR's Squads
RS:28/60 (54) | CS:6/60 (7) | RotS:10/60 (10) | UH:22/60 (33) | AT-AT:0/1 | AoE:4/4 (5) | CotF:28/60 (44)
BH:19/60 (23) | A&E:9/60 (13) | TFU:8/60 (12) | BoH:0/17 | LotF:22/60 (25) | KotOR:9/60 (13) | TCW:0/40

DARK FARCJA

Wysłany: 2007-11-15, 12:19   

Cytat:
A nie wygodniej by było ucięcie całej dłoni w nadgarstku u dawcy i biorcy, a potem przyklejenie biorcy całej dłoni z mieczem :?:

A jak dawca to czlowiek a biorca to Wookie, albo inna rasa - a poza tym rozne figurki maja zaburzenie skali i niestety widac to na rozmiarach dloni bardzo wyraznie (nie ma rady na roznych lepiaczy) cala dlon z mieczem mozna odciac i przykleic tylko wtedy gdy dlonie sa podobne niestety :)

SITÓW TO MOCZ BYĆ MUSI
Ostatnio zmieniony przez DARK FARCJA 2007-11-15, 12:41, w całości zmieniany 1 raz  

NaVaR 
Moderator
Tytuł książki

Wysłany: 2007-11-15, 12:26   

DARK FARCJA: rozumiem. Twoja teoria obroniona. :D

DARK FARCJA

Wysłany: 2007-11-15, 12:40   

NaVaR napisał/a:
DARK FARCJA: rozumiem. Twoja teoria obroniona. :D

To nie teoria to praktyka :)))

SITÓW TO MOCZ BYĆ MUSI

DantE 
Administrator
Site Admin

Wysłany: 2007-11-21, 16:46   

Kolejny odcinek omawiający jak zmieniać ustawienia kończyn.

PabloJr 

Wysłany: 2007-12-22, 09:48   

Mamy już 7 część, tym razem o nabijaniu na szpile i wyginaniu. Całkiem ładny efekt na zdjęciu.

Dream Creator 

Wysłany: 2007-12-22, 19:10   

Ja choć ze Star Wars Miniatures na razie nie miałem wiele wspólnego, to mam zamiar zacząć przygodę z nimi. Zabrałem się za robienie malej bazy, a raczej posterunku żołnierzy imperium. Efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Otóż...

Wziąłem prostokątny kawałek styropianu z regularnymi wgłębieniami i wcięciami(taki jakim się zabezpiecza obudowy komputera, telewizory, głośniki itp.). Coś takiego
Postawiłem go pionowo na dłuższym boku tak, abym od frontu miał gładką stronę, a z drugiej strony wspomniane wcześniej wglębienia i przegródki. Następnie postawiłem na tekturce i dookoła przy podstawie oblepiłem 'masą papierową' (masa papierowa= srajtaśma+woda), która bardzo ładnie imituje nasypy ziemi. Wyciąłem wejście i tuż obok długi otwór strzelniczy, przy użyciu lutownicy, nagrzanego drucika i twardego noża- to bardzo ważne. Front zmatowiłem papierem ściernym i... Na tym skończyłem. Teraz całość, choć jeszcze nie pomalowana już prezentruje się wspaniale. Kolejnym etapem będzie nałożenie cieniutkiej warstwy gipsu od frontu, a na koniec malowanie.

Polecam wszystkim. Jak skończę wkleję foty do tego postu.

DARK FARCJA

Wysłany: 2008-02-04, 20:07   Przydatny myślę fragment, ze starego forum, :)))

Myślę, że ten wycięty fragmencik z mojego posta, ze starego forum, przydać się może zwłaszcza nowym forumowiczom;)

Cytat:
Jakiego kleju używasz do połączenia części figurki z żywicą?

Do wszystkich szybkich połączeń używam kropelki z największego opakowania ( tej w stojącej buteleczce) zawsze wiercę otwory i daje sztyft metalowy, następnie szpary wypełniam albo 2 składnikowym distalem 24h jest koloru kremowego albo 1h jest przezroczy ty, ostatnio testuje poksipol i zdaje on także egzamin tylko trzeba się śpieszyć, bo szybko tężeje (15m).

Co do poxipolu to mama szybki patent na proste części.
Odciskamy formę w 2 kawałkach modeliny.
Najpierw 1 cześć i gotujemy, potem 2 cześć odciskami mając za podparcie 1 cześć i gotujemy - w ten sposób mamy prosta formę, choć nie zbyt trwała na jakiś element.
Smarujemy ja niewielka ilością oleju tak by nie przesądzić najlepiej pędzelkiem żeby poxipol nie przywarł. I rozrabiamy poxipol czekamy do momentu aż staje się troszkę gumo podobny i przestaje chcieć się kleić (ten moment trzeba wybadać odpowiednio robimy kulkę i wciskamy w formę.

Ta technika robiłem tarcze do WH battla i naramienniki do WH40 może się komuś przydać do robienia np. broni etc.... - ta metoda najlepiej sprawdza się na elementach płaskich, choć i cale formy wychodzą solidnie

Materjałem najlepszym i najtrwalszym na formy jest silikon ( np. uszczelniacz), ale są też specjalne do form żywicznych jak i metalowych)

Przeglądając forum widziałem, że niektórzy maja problem z tg połamańcami/ wyginanymi mieczami bronią etc....
Ot materiał, z którego są zrobione nasze "gumomalowanki" ma tg pamięć strukturalna, tzn. ze materiał zapamiętuje kształt, jaki nadano mu termicznie w wysokiej temperaturze. Jak się za szybko cos z formy wyjmie i jest jeszcze gorące to się odkształci i tak zostanie. I na nic tu moczenie w 100 stopniach wrzątku za jakiś czas przedmiot wróci do skrzywienia. Aby to naprostować trzeba niestety wniknąć w pamięć strukturalna wysoka temperatura. Najlepiej zapalniczka jest to dość trudne i trzeba być bardzo uważnym (próby polecam robić na bardzo nielubianych bądź zniszczonych modelach sam zaryzykowałem na inwalidzie, którego ktoś chciał potraktować właśnie zapalniczka i przedobrzył- dzięki temu nie miąłem skrupułów do testów).
Jak to zrobić- trzeba zapalniczka 2/3 razy szybko przejechać pod danym elementem robi się on wtedy bardzo miękki, a dalej to ukształtować palcami ( uwaga nie wyciągać cienkich elementów ani nie spłaszczać zbyt palcami) po wystygnięciu zmieniona struktura powinna zachować nowa formę.
Nie niszczy to w żaden sposób farby (chyba ze się przesadzi i zacznie coś się palić)
W ten sposób poprostowałem wszystkie miecze, broń sandtroopersow, nogi rebeluchow, Trawna, piki royal guards,
Techniki tej można używać także przy konwersjach do zginania i prostowania kończyn

Mam nadzieje ze się to komuś przyda ;)

Jak by, co to pytajcie mam 18 lat doświadczenia w modelarstwie figurowym

SITÓW TO MOCZ BYĆ MUSI

Luke Skywalker 
Minisy to sól

Wysłany: 2008-02-06, 16:07   

Następna część poradnika.
Część 8

Luke Skywalker 
Minisy to sól

Wysłany: 2008-03-09, 12:04   

Ciąg dalszy szaleństwa Wizardów.
Część 9

NaVaR 
Moderator
Tytuł książki

Wysłany: 2008-03-09, 17:45   

Jak dla mnie to ładniej wygląda z pelerynką... ;)

Odpowiedz do tematu